Skloňování podstatných jmen
Co musíte znát?
- Je zapotřebí také znát skloňování podstatných jmen.
Mužský rod
Vzory: pán, muž
- Ve 3. a 6. pádě jednotného čísla mají vlastní jména osobní (pokud stojí sama o sobě) vždy koncovku - ovi (Janovi, Martinovi, Novákovi).
- Ve spojení s jiným podstatným jménem má koncovku - ovi obvykle jen poslední jméno (o Janu Novákovi, k básníku Karlu Jaromíru Erbenovi).
Vzor: předseda
- U vzoru předseda je ve 3. a 6. pádě vždy koncovka -ovi (k Vojtovi Sedlákovi, o fotbalistovi Jirkovi Hrdinovi).
- V 1. a 5. pádě množného čísla mají podstatná jména zakončená na -ita, -ista koncovku -é (fotbalisté, hokejisté, husité...), tvary s koncovkou -i jsou hovorové (fotbalisti, hokejisti, husiti...).
Vzor: soudce
- Tvar 5. pádu jednotného čísla se shoduje s tvarem 1. pádu jednotného čísla (pane obhájce, pane správce, pane zástupce...).
- Pozor! Je zapotřebí tyto tvary odlišovat od tvarů 5. pádu podstatných jmen rodu mužského, která se skloňují podle vzoru muž v 1. p. č. j. na -ec (poslanče, otče, letče).
- U podstatných jmen mužského rodu životného, která jsou zakončena na -h, -ch, -k, -g je v 6. pádě čísla množného koncovka -ích (o žoldácích, o hoších, o vojácích, o dobrodruzích, o druzích...).
- U podstatných jmen rodu mužského neživotného bývá vedle koncovky -ích někdy také koncovka -ách - zejména u jmen, která jsou zakončená na -ek, -ček (o obláčcích i o obláčkách, o kouscích i o kouskách, o válečcích i o válečkách...).
Ženský rod
Vzory: píseň a kost
- V některých případech existují tvary podle vzoru kost, v některých jsou tvary podle vzoru píseň, někdy existují tvary podle obou vzorů.
- Podle vzoru kost se skloňují všechna jména zakončená na -ost (mladost, radost, soudnost, možnost...) a podstatná jména řeč a věc.
- Podle vzoru píseň se skloňují podstatná jména zakončená na měkké souhlásky, zejména - ň, -ř, -j (tvář, zář, šalvěj, dlaň, báseň...).
- Některá jména zakončená na -ť, -ď mají ve 2. pádě č. j. a v 1. a 4. p. č. mn. dva tvary (lodi i lodě, trati i tratě, huti i hutě...).
- Podstatná jména, která řadíme podle 2. pádu ke vzoru kost, mají některé tvary podle vzoru píseň (myš, noc, nemoc):
Vzory: žena a růže
- U některých dvojslabičných slov podle vzoru žena a růže se v některých pádech krátí kmenová samohláska, nejčastěji v 2. pádě čísla množného (chvil, lip, žab, vran, bran, skal...), ale i v jiných pádech, v některých pádech bývají i dva tvary:
Střední rod
- Podstatná jména zakončená na -ko, -cho mají v 6. pádě čísla množného zpravidla koncovku -ách (v městečkách, v jablkách i jablcích).
Stránka 1 z 1 - 4 položek celkem
Stránka 1 z 1 - 4 položek celkem